Jdi na obsah Jdi na menu
 


Baba na zabití

14. 10. 2007

Krátký popis
Mladí manželé, spisovatel Alex a redaktorka Nancy, zakoupili starobylý brooklynský dům, který na první pohled vypadá jako splněný sen o novém domově: nechybějí v něm tři krby, vitrážová okna a majestátní knihovna, jako stvořená pro Alexovu sbírku vzácných knih. Dům snů má ovšem malý háček: první poschodí obývá za regulované nájemné na první pohled roztomilá stará dáma paní Connellyová která, jak je ujišťuje realitní agent, se netěší dobrému zdraví, takže dům bude novým majitelům brzy patřit celý.
Jak záhy vyjde najevo, opak je pravdou. Paní Connellyová se rozhodně zemřít nechystá - její dlouhověkost dosahuje takřka nadpřirozených parametrů (hned na začátku Alexovi a Nancy sdělí, že se svým manželem, který zemřel už v roce 1963, prožila celých 58 let). Svou ďábelskou vitalitu vynakládá zejména na vynalézání nových a nových způsobů, jak novým sousedům znepříjemnit život. Od televize puštěné na plné pecky, přes permanentní žádosti o drobnou výpomoc až po pozorování jejich milostných hrátek. Alexovi a Nancy začíná být jasné, že buď se staré dámy zbaví, nebo se celý jejich život ocitne v troskách...

O filmu

Příběh filmu Baba na zabití je dílem scenáristy Larryho Doylea, který se nechal inspirovat skutečnou událostí, k níž došlo ve Francii. Sedmačtyřicetiletý právník se roku 1965 zavázal platit značně vysoké nájemné za nádherný byt, v němž bydlela devadesátiletá stařenka, Jeanne Calmentová. Za to měl po smrti staré dámy zdědit její dům. Naneštěstí pro něho se paní Calmentová stala nejstarší ženou na světě. Dožila se 122 let a zemřela v roce 1997, rok po smrti onoho právníka.
Doyleův scénář měl původně režírovat Greg Mottola, na poslední chvíli však odstoupil a režie se ujal Danny DeVito. Jako režisér byl žánru černé komedie poměrně zběhlý. Jeho patrně vrcholným dílem je brilantní Válka Roseových. Černý humor dominuje také jeho předloňskému snímku Smoochy, který u nás vyšel na videu; Robin Williams si v něm zahrál zhrzenou hvězdu dětského televizního pořadu, jež se snaží špinavými triky vyřídit konkurenta. Tématem obou zmíněných filmů, stejně jako v případě Baby na zabití, byl groteskní souboj dvou znepřátelených stran, v němž jeden může zvítězit jedině tak, že druhého zničí.
Oba představitelé hlavních rolí jsou herci s autorskými ambicemi; Ben Stiller i Drew Barrymoreová se na Babě na zabití podíleli také jako producenti. Ben Stiller se s Dannym DeVitem setkal pracovně již podruhé; roku 1994 DeVito produkoval jeho režijní debut Reality Bites.
Natáčelo se v losangeleských studiích a v Brooklynu začátkem roku 2002; Baba na zabití se stala jedním z prvních filmů, které vznikaly v newyorských exteriérech po tragických událostech 11. září roku 2001.

 


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Ryby Dynamit

(Sanne-Köhler, 6. 7. 2018 14:02)

Aktivátor Dynamite opravdu funguje. Je možné ho používat s různými druhy návnady – pomůže vám s chytáním jak dravých tak tradičních ryb. Nikdy jsem nezažil takový rozmanitý úlovek! Ryby si o to samy říkají. Je to úžasný systém a není vůbec těžké ho používat, stačí postříkat sprejem návnadu. https://rybydynamit.com/ Díky rozsáhlému testování, které provedl Emir a team Dynamite v posledních 18 měsících na řadě rozličných lokalit po celé Evropě, se ukázalo, že se jedná o krmení, které je znovu a znovu okamžitě velmi atraktivní především pro velké kapry. Ve skutečnosti byly výsledky nadprůměrné s velkým množstvím ukázkových kaprů, kteří byli uloveni v průběhu testovací fáze.